Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2016
Home Aktuality 2017Charitativní kavárna
Charitativní kavárna

Charitativní kavárna

8.-10. 12. 2017

Septima uspořádala Charitativní kavárnu, jejíž výtěžek poputuje na Ukrajinu.

Studenti uspořádali Charitativní kavárnu

Třída septima z Katolického gymnázia v Třebíči se chopila organizace Charitativní kavárny, jejíž výtěžek poputuje na východní Ukrajinu do míst zasažených válkou. Součástí akce byl i prodej panenek Motanek, které vyráběly ženy z těchto oblastí. Výtěžek činí naprosto neočekávaných 27 540 Kč.

Od 8. do 10. prosince 2017 se jedna ze tříd Katolického gymnázia proměnila v útulnou kavárnu. Pro hosty byla připravena široká nabídka nápojů i sladkých zákusků. Mohli se posadit nejen ke stolům, ale i na pohodlný gauč, či na madračky na zemi. Příjemnou atmosféru v neděli podpořila i živá hudba v podání Romany Špačkové hrající na klavír a třebíčské kapely Endless Melody.

Zájemci měli příležitost seznámit se s několika autentickými příběhy lidí žijících ve válečných oblastech Ukrajiny. Ty zprostředkoval Michal Kislicki zvaný Kody, jenž je už tři roky dobrovolníkem na Donbase a zakládajícím členem organizace Chuť pomáhat. Té poputuje veškerý výtěžek z Charitativní kavárny, aby jej mohla použít v místě potřeby.

Specialitou a vlastně i hybnou silou k uspořádání celé akce byly Motanky – tradiční ukrajinské panenky, které vyráběly ženy z frontových měst. Jedná se o jeden z projektů organizace Chuť pomáhat. Tento projekt má za úkol pomoci místním finančně zabezpečit sebe i své rodiny.

Charitativní kavárna není první akcí, kterou v rámci spolupráce s Chutí pomáhat tato třída uspořádala. S pomocí Studentského klubu Katolického gymnázia HALAHOJ už v roce 2015 proběhl benefiční koncert s dražbou obrazů a od té doby studenti ve spolupráci s Halahojem pravidelně pořádají sbírky na podporu jednotlivých projektů.

Simona Trnková

http://www.halahoj.org/stalo-se/charitativni-kavarna/

 

Motanky

Třetím rokem spolupracujeme s organizací Chuť pomáhat, s dobrovolníkem Kodym, který už několik let pomáhá na Ukrajině ve válečné zóně těm potřebným, starým lidem, maminkám samoživitelkám, invalidům a všem, kteří nejvíce strádají válkou. Za ty tři roky se nám podařilo se současnou septimou a Halahojem nashromáždit při různých sbírkách přes 88 000 Kč (Chléb pro Ukrajinu, Tábory bezpečí, materiální sbírka aj.).

Letos Kody přichází s projektem Motanky - http://www.chutpomahat.cz/motanka. Opět jsme se do toho zapojili a chceme "prodat" na 200 panenek a to i v rámci CHARITATIVNÍ KAVÁRNY, která se uskuteční na naší škole o tomto víkendu v učebně 05. Obsluhovat Vás budou studenti septimy a kromě čajů a kávy budou připraveny i další dobroty. V neděli to bude i s živou hudbou a promítáním dokumentů od Kodyho.

Více o celém projektu natočila Česká televize - http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/217562215500008-novy-svet-na-donbase/

                                                                                                                                          Vítek Oplatek