Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2016
Home Aktuality 2018Třídenní exkurze do Prahy očima oktávy
Třídenní exkurze do Prahy očima oktávy

Třídenní exkurze do Prahy očima oktávy

28. 9. 2018

Naši budoucí maturanti vyrazili na tradiční literárně-historickou exkurzi do Prahy.

Třídenní exkurze do Prahy očima oktávy

Ve dnech 25. 9. – 27. 9. 2018 jsme se zúčastnili exkurze v našem hlavním městě po boku paní učitelky Nekudové a Sochorové.  Ubytováni jsme byli na Hradčanech v kapucínském klášteře, který se nachází hned vedle areálu kostelu Panny Marie Andělské a Lorety. Naproti stojí historická budova Ministerstva zahraničních věcí, kde zemřel za záhadných okolností Jan Masaryk.

První den jsme zahájili prohlídkou Pražského hradu. Se vstupenkou na okruh B nám bylo umožněno navštívit Starý královský palác, baziliku sv. Jiřího, Zlatou uličku a dominantu celého Pražského hradu- katedrálu sv. Víta.  Dále jsme se procházeli malebnými uličkami města, poslechli si hry na různé hudební nástroje na Karlově mostě a pokračovali na Staroměstské náměstí. Poslední zastávkou se stalo sídlo bájných Přemyslovců Vyšehrad a hřbitov Slavín. Večerní program jsme měli volný, a tak byla možnost vidět noční Prahu bez návalu turistů, což mnozí z nás ocenili.

V brzkých hodinách ranních jsme si prohlédli Strahovských klášter, který upoutal nejen velkými rozměry knihovny a počtem knih, ale i kabinetem kuriozit. Vychutnali jsme si výhled z Petřínské rozhledny a lanovkou sjeli dolů k pomníku obětem komunismu, jehož autorem je sochař Olbram Zoubek. Prošli jsme celou Královskou cestu, což je cesta, kterou absolvovaličeští králové ke korunovaci. Nejvíce na nás zapůsobil Národní památník hrdinů heydrichiády. Při poutavém výkladu slečny průvodkyně nikdo ani nedutal. Tématu války se věnovalo i večerní divadelní představení Spalovač mrtvol ve Stavovském divadle.

Ještě před odjezdem jsme měli domluvenou komentovanou prohlídku Národního divadla. Štěstí nám přálo a spatřili jsme Hynaisovu oponu, mechanismy vysouvání podlah pódia a na závěr střechu divadla s výhledem na Vltavu.

Výlet hodnotím jako velice zdařilý. Viděli jsme všechny hlavní památky v relativně krátké době. Získali jsme nové vědomosti a kulturně se obohatili.

Martina Hájková, oktáva