Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2016
Home Aktuality 2018Nabitá Lingvistická olympiáda
Nabitá Lingvistická olympiáda

Nabitá Lingvistická olympiáda

21. 12. 2018

Až těsně před Vánocemi byl vyhodnocen letošní ročník soutěže, která pro středoškoláky představuje opravdovou výzvu.

Nabitá Lingvistická olympiáda

Až těsně před Vánocemi byl vyhodnocen letošní ročník soutěže, která pro středoškoláky představuje opravdovou výzvu. Jejich úkolem je totiž během 90 minut proniknout do několika cizích, velmi často exotických jazyků nebo písem, odhalit zákonitosti v jejich gramatice či pravopisu a do těchto jazyků i překládat. Pro tyto dovednosti běžný smrtelník potřebuje roky pravidelného procvičování.

O to více zaslouží pochvalu všech 21 účastníků školního kola této soutěže. Kromě náročnosti úkolů se museli vypořádat i s přísným posuzováním chyb, mnohem přísnějším než při běžné výuce nebo u jazykových zkoušek. Jeden chybějící znak v jinak dobře sestavené větě nebo zápisu obrázkovým písmem znamená nulové hodnocení dané podúlohy.

V letošním roce zkoumali žáci během soutěže obrázkové písmo nsibidi, slovesa v jazyce ik, překládali z maorštiny a palauštiny i do těchto jazyků z češtiny a asi nejtěžší úlohou bylo luštění irských nápisů na hrobech zachycených obrázkovým písmem ogham. To se velmi dobře podařilo Lukáši Matějkovi ze sexty, který dosáhl třetího nejvyššího počtu bodů, a jeho spolužákovi Patriku Kašpárkovi, který spolu s nejmladším účastníkem soutěže Václavem Hessem z kvarty a Teou Lukáškovou z oktávy obsadili druhé místo. Vítězství obhájila Simona Trnková z oktávy a 21. ledna ji čeká regionální kolo v Praze.

Mgr. Helena Průžová