Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Fotogalerie 2019Staň se diplomatem - simulace Rady bezpečnosti OSN ve Žďáru nad Sázavou
Staň se diplomatem - simulace Rady bezpečnosti OSN ve Žďáru nad Sázavou

Staň se diplomatem - simulace Rady bezpečnosti OSN ve Žďáru nad Sázavou

28. 11. 2019

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 jsme již brzy ráno odjížděli vlakem z Třebíče do Žďáru nad Sázavou, kde se v místním gymnáziu konala regionální simulace Rady bezpečnosti OSN.

Na začátku organizátoři představili nejen sebe, ale i svoji organizaci AMO (Asociace pro mezinárodní otázky), která program na dnešní den připravila, a jejich projekt Pražský studentský summit. Poté jsme se pobavili o kritické situaci v Mali, přičemž jsme vycházeli z materiálů, které jsme před několika dny obdrželi na své mailové adresy. Prošli jsme si také jednací řád a absolvovali několik drobných aktivit, které nás lépe seznámily s tématem a donutily nás přemýšlet o možných řešeních situace v Mali.

Asi o půl dvanácté přišel na řadu první blok jednání, kde jsme přednesli své  názory k situaci za jednotlivé země (každý žák reprezentoval jeden stát, který nyní zasedá v Radě bezpečnosti + byl jednání přítomen zástupce Mali). Po obědové pauze jsme se již naplno pustili do jednání, kuloárních schůzek či tvoření a schvalování rezolucí. Během přibližně tří hodin jednání jsme odsouhlasili 12 bodů rezoluce.

Nakonec jsme všichni dostali diplom za účast plus tři nejlepší diplomaté i drobné ceny.

Akce nám ukázala, jak je takovéto jednání náročné. 

Eliška Brestovská, Zdeněk Žanda