Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2019Dějepisná soutěž gymnázií
Dějepisná soutěž gymnázií

Dějepisná soutěž gymnázií

27. 3. 2019

Studenti naší školy se zúčastnili krajského kola Dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky, které proběhlo v Jihlavě.

Dějepisná soutěž gymnázií

Dne 27. 3. 2019 se zúčastnili studenti naší školy krajského kola Dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky, které proběhlo v Jihlavě. K soutěži se v Kraji Vysočina přihlásilo 12 gymnázií z 18 možných. Krajská kola probíhala ve 21 krajích ČR a SR a zúčastnilo se jich 259 tříčlenných týmů. Do listopadového finále postupují 3 nejúspěšnější gymnázia z každého kraje. Další podle počtu získaných bodů. V chebském finále se utká tradiční počet 75 gymnázií.

Tématem 28. ročníku soutěže byla léta 1978 až 1992 v Československu, tedy 2. část období komunistické totality, Sametová revoluce a následující krátké závěrečné posametové období společného státu Čechů a Slováků. Nejlépe tuto problematiku zvládly týmy Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou, domácího Gymnázia Jihlava a pelhřimovského gymnázia. Jeden z nejmladších týmů v soutěži ve složení Lukáš Matějek, Daniel Hlavina a Julie Šislerová si velice dobře poradil s obtížnými otázkami a obsadil 7. místo se ziskem 107 bodů.

Děkuji všem účastníkům za věnovaný čas přípravě a prokázané vědomosti při samotné soutěži.

                                                                                                                       Zdeněk Žanda

 

Pár lahůdkových otázek z letošního testu. Schválně, jak jste na to vy?

  • Který západní stát již 2. prosince 1989 jako první zrušil vízovou dohodu pro československé občany?
  • Kdo vymyslel termín „sametová revoluce“?
  • Z následujících pojmů určete, o kterou osobnost se jedná: (disident – tajná církev – Svíčková demonstrace – předseda SNR-KDH)
  • Poznáte osobnosti na obrázku?