Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2019Olympiáda v českém jazyce
Olympiáda v českém jazyce

Olympiáda v českém jazyce

27. 11. 2019

Ve středu 27. listopadu se na naší škole konalo školní kolo Olympiády v českém jazyce.  

Olympiáda v českém jazyce

Ve středu 27. listopadu se na naší škole konalo školní kolo Olympiády v českém jazyce.  Soutěž probíhá každoročně ve dvou kategoriích, v I. kategorii soutěží žáci tercie a kvarty, ve II. kategorii pak studenti 1. – 4. ročníků víceletého gymnázia. Studenti prokazují své znalosti v jazykové části při řešení různých jazykových úkolů, ve 2. části píší na zadané téma slohovou práci.

Nejúspěšnějšími řešiteli letošní soutěže byly v I. kategorii studentky Johana Váňová (kvarta) a Daniela Sladká (tercie), ve II. kategorii Josef Kuthan (1. A) a Pavlína Trnková (septima). Hezkou slohovou práci napsala Eva Feldbabelová, můžete se proto i vy projít její podzimní krajinou.

Pochvalu si zaslouží všech 20 účastníků školního kola této soutěže.

                                                                                                                            Mgr. Bohdana Březková

 

Co všechno umí podzim

Srpen končí a po parném létu podzim s sebou přináší chlad. I přesto, že neotvírá květy poupatům, ani nerozevírá větývky rozkvetlým keříkům a nepozvedá motýlům křídla k letu, protože to všechno by svým dechem mohl zmrazit, dokáže i on dělat pestrobarevné divy. Po jeho příchodu se stromy začnou odívat do oranžova, rostlinky postupně zlátnou a rybníky i řeky svléknou své zelené krajky, které nahradí křišťálový závoj s mlhavou vlečkou rozprostírající se po krajině. Dechberoucí scenérii přidává na tajemnosti i houf putujících beránků, kteří přes sebe jen málokdy propustí zlatavou sluneční zář. I když je beránkům po putování těžko, vypláčou se nad mlhavou krajinou, jež rázem ožije barvami.

I zvířátka se mají na co těšit. Podzim jim s příchodem nové módy přiveze huňaté kožíšky s jemnými hřejícími chloupky vespodu. Převleče je do bíla a jejich tělíčka posází ozdobami – černými čepičkami, límečky i ocásky. Když rozdá všechny kožíšky, snese ze stromů své dary, aby tvorečky nakrmil. Pomůže jim vystrojit velkou hostinu, aby netrpěli hladem až do jara. Postupně vysílá zpěváčky na dalekou cestu do teplých krajin a ostatní zvířátka ukládá ke spánku. Svým dechem zpívá poutníkům na cestu a spáčům krásné ukolébavky, aby v pořádku prospali nadcházející mrazy. Jednou zahvízdá, pročísne stromům koruny a každé doupě pokryje listím, aby v pelíšcích zvířátek udržovalo teplo.

Jaká škoda, že my lidé jsme k tomuto divotvůrci často slepí. Vždyť i nás se snaží ohromit svou paletou barev, svými ladnými mlhavými závoji i dešťovými krajkami. A i o nás má starost. Když už neví, co s námi, snaží se nám pomoct zalehnout k zimnímu spánku, chránit nás svým hřejivým listím a píská nám své veselé písně i ukolébavky. Ale k čemu mu to je, když už je většina z nás k němu hluchá…

                                                                                                                              Eva Feldbabelová, 2. A