Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2019Staň se diplomatem
Staň se diplomatem

Staň se diplomatem

28. 11. 2019

Regionální simulace Rady bezpečnosti OSN ve Žďáru nad Sázavou.

Ve čtvrtek 28. 11. 2019 jsme již brzy ráno odjížděli vlakem z Třebíče do Žďáru nad Sázavou, kde se v místním gymnáziu konala regionální simulace Rady bezpečnosti OSN.

Na začátku organizátoři představili nejen sebe, ale i svoji organizaci AMO (Asociace pro mezinárodní otázky), která program na dnešní den připravila, a jejich projekt Pražský studentský summit. Poté jsme se pobavili o kritické situaci v Mali, přičemž jsme vycházeli z materiálů, které jsme před několika dny obdrželi na své mailové adresy. Prošli jsme si také jednací řád a absolvovali několik drobných aktivit, které nás lépe seznámily s tématem a donutily nás přemýšlet o možných řešeních situace v Mali.

Asi o půl dvanácté přišel na řadu první blok jednání, kde jsme přednesli své  názory k situaci za jednotlivé země (každý žák reprezentoval jeden stát, který nyní zasedá v Radě bezpečnosti + byl jednání přítomen zástupce Mali). Po obědové pauze jsme se již naplno pustili do jednání, kuloárních schůzek či tvoření a schvalování rezolucí. Během přibližně tří hodin jednání jsme odsouhlasili 12 bodů rezoluce.

Nakonec jsme všichni dostali diplom za účast plus tři nejlepší diplomaté i drobné ceny.

Akce nám ukázala, jak je takovéto jednání náročné. 

Eliška Brestovská, Zdeněk Žanda