Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2019Úspěchy mladých matematiků
Úspěchy mladých matematiků

Úspěchy mladých matematiků

5. 6. 2019

Náboj Junior, Matematický expres, Matematická olympiáda či Pythagoriády, soutěže ve kterých jsme měli zastoupení. Jiří Schreiber nejúspěšnějí reprezentant naší školy.

Úspěchy mladých matematiků

Koncem listopadu se stali studenti matematického semináře z oktávy a 4. A pořadateli mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže Náboj Junior. Naše škola postavila dvě družstva. Z tercie si soutěžní atmosféru vyzkoušeli Alexandra Hoffmannová, Magdaléna Janíková, Tomáš Pačinek a Jakub Šerý. Zkušenější žáci kvarty, Amálie Hartmanová, Kateřina Ošmerová, Václav Hess a Vojtěch Oravec, vyřešili 24 soutěžních úloh, což jim v Třebíči zajistilo nepopulární 4. místo.

Do Matematické olympiády se zapojili zájemci z nižšího gymnázia. Ti, kteří vyřešili úspěšně alespoň 4 úlohy školního kola, postoupili do okresního. Z primy mezi úspěšné řešitelky patří Marie Schreiberová, Michaela Železná, Nela Zvolánková, Magdaléna Matějková a Klára Nahodilová. Čest sekundy hájil Jiří Schreiber a z kvarty řešili úlohy domácí části Kateřina Ošmerová a Václav Hess. Vítězem okresního kola se stal Jiří Schreiber, který tak zopakoval úspěch z loňského roku. Jeho mladší sestra Marie Schreiberová obsadila 2. místo ve své kategorii.

Koncem března proběhl Matematický expres. Je toon-line soutěž, v níž nejde jen o znalosti jednotlivce, ale o spolupráci ve čtyřčlenném týmu. Sekunda sestavila družstvo ve složení Jiří Schreiber, Daniela Sladká, Prokop Šebela a Jáchym Šisler. Tercie nastoupila ve složení Kryštof Podlešák, Alexandra Hoffmannová, Magdaléna Janíková a Jan Čajkovský. Družstvo z kvarty ve složení Václav Hess, Amálie Hartmanová, Kateřina Ošmerová a Maya Thomet dosáhlo nejlepšího úspěchu z našich a obsadilo 12. místo v celkovém pořadí.

V květnu jsme vybrali nejzdatnější matematiky z primy, sekundy a tercie, kteří si mohli vyzkoušet zadání školního kola Pythagoriády. Úspěšnými řešiteli z primy byli Marek Hort a Jan Vavera, ze sekundy Ondřej Křivan, Jiří Schreiber, Daniela Sladká, Prokop Šebela a  Jáchym Šisler, z tercie Jan Čajkovský, Alexandra Hoffmannová, Magdaléna Janíková a Kryštof Podlešák. Všichni postoupili do okresního kola, kde 28. května poměřili matematické dovednosti se svými vrstevníky. Marek Hort obsadil krásné 3. místo, pouhý jediný bod zaostal za vítězi soutěže. Jiří Schreiber se stal vítězem v kategorii 7. ročníků.

Poděkování patří všem, kteří reprezentovali naši školu, i všem kolegyním matematičkám, jež podpořily mladé nadějné žáky, uspořádaly pro ně soutěže a věnovaly jim svůj čas k jejich dalšímu matematickému rozvoji.

                                                                                                          Mgr. Hana Polanecká