Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2019Vydařený 8. ročník Náboje Junior
Vydařený 8. ročník Náboje Junior

Vydařený 8. ročník Náboje Junior

22. 11. 2019

Naše družstvo z tercie zvítězilo v Náboji Junior.

Vydařený 8. ročník soutěže Náboj Junior

V pátek 22. listopadu 2019 proběhl již 8. ročník Náboje Junior, mezinárodní matematicko-fyzikální soutěže pro čtyřčlenné týmy žáků osmých a devátých tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Podle údajů z databáze se letos zúčastnilo celkem 905 týmů, tj. 3620 žáků z České republiky, Slovenska a Polska.

Na začátku obdržel každý tým 6 příkladů, přičemž za každý správně vyřešený získal další a obtížnější se zadáním z fyziky nebo matematiky. Cílem soutěže bylo ve dvouhodinovém časovém intervalu správně vyřešit co nejvíce úloh. Téměř okamžitě po soutěži bylo dostupné i mezinárodní srovnání úspěšnosti zúčastněných týmů. V jednotlivých místech se klání vyhodnocovalo zvlášť.

Katolické gymnázium Třebíč bylo jedním z 19 organizačních míst v České republice. Studenti matematického semináře ze septimy a 3. A vypomohli se zajištěním soutěže pod dohledem Mgr. Hany Polanecké a Pavla Jabůrka. V Třebíči se do soutěže zapojilo 13 týmů ze 7 škol. Své reprezentanty vyslala Základní škola v Jemnici, z třebíčských základních škol Týnská a T. G. Masaryka. Osm týmů postavila gymnázia: Gymnázium Jihlava, Gymnázium Havlíčkův Brod, Gymnázium Třebíč a Katolické gymnázium Třebíč.

Soutěž byla velmi vyrovnaná. Těžko říct, zda úlohy letošního ročníku byly tak snadné, nebo zda soutěžící byli tak dobře připraveni. Družstvo, které u nás letos obsadilo 13. místo, vyřešilo 21 úloh, což by jim v loňském ročníku zajistilo 5. místo v soutěži.  Hned od počátku se vedení ujalo družstvo z naší školy. Ale v závěsu za nimi se držela družstva z Gymnázia Havlíčkův Brod, ze ZŠ T. G. Masaryka a Gymnázia Třebíč. V polovině soutěžního času se nám podařilo odskočit dokonce o pět úloh. 20 minut před koncem už nás ale Gymnázium Třebíč dotáhlo na rozdíl jedné úlohy. Pak výsledkové listiny promítané online zamrzly. S těžkým srdcem jsem chvíli před koncem sledovala, jak GTR odevzdává další správně vyřešenou úlohu. Vůbec jsem netušila, jak se daří našim ve vedlejší místnosti. Naštěstí zvládli v časovém limitu ještě jednu úlohu přidat, čímž strhli vítězství na svoji stranu.

Než jsme sesumarizovali výsledky a připravili diplomy, představil Patrik Kašpárek, student septimy KG Třebíč, korespondenční seminář VÝFUK. Pak už jsme mohli začít s vyhlašováním výsledků a stupňů vítězů:

3. místo obsadilo družstvo ze ZŠ T. G. Masaryka Třebíč ve složení: Ondřej Hort, Richard Královský, Jan Adam Onderka a Vojtěch Zmátlo.  Získali 31 bodů a patří jim 62. místo v ČR.

2. místo patří týmu z Gymnázia Třebíč ve složení: Kateřina Kunstová, Mikuláš Michálek, Ondřej Pažourek a Adam Pohořilský, studenti získali 32 bodů a 50. místo v ČR.

1. místo – Katolické gymnázium Třebíč. Tým ve složení: Jiří Schreiber, Daniela Sladká, Prokop Šebela a Jáchym Šisler vyřešil 33 úloh. V rámci ČR obsadili 40. místo, mezinárodně 94. místo. Rozhodně mají náš obdiv, jelikož jsou studenti tercie.  Poprvé v historii pořádání se naskýtá možnost obhájit toto prvenství příští rok.

Celkovým vítězem pro ČR se stal tým studentů z Gymnázia Špitálská, Praha, který vyřešil všech 42 nachystaných úloh. V mezinárodním měřítku se šesti týmům podařilo vyřešit všechny úlohy.

Všem týmům, které za námi do Třebíče dorazily, děkujeme za účast, a protože řada z nich byla z osmých tříd, můžeme se na ně těšit za rok při Náboji Junior 2020.

Mgr. Hana Polanecká

 

Poděkování přišlo i z centrály:

Milí organizátori Náboja Junior,

podľa všetkého prebehol dnešný Náboj Junior úspešne, z čoho mám veľkú radosť! Dúfam, že pozitívne spomienky si z dneška odnesiete aj vy. Opäť sa nám podarilo pripraviť kvalitnú súťaž, a to pre viac ako 1200 účastníkov len v ČR!

V mene centrálneho organizátorského tímu by som vám chcel poďakovať. Bez vašej práce a energie by Náboj Junior v takomto rozsahu nikdy nemohol existovať.

Za organizátorov Patrik Švančara

 

 

Podrobnější informace, seznam soutěžních míst, výsledky a statistiky, fotografie z jednotlivých míst, naleznete na webové stránce https://junior.naboj.org/. 

Autor fotografií: Ondřej Pendl, septima