Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2021Úspěch v České lingvistické olympiádě
Úspěch v České lingvistické olympiádě

Úspěch v České lingvistické olympiádě

15. 12. 2021

Na přelomu listopadu a prosince se studenti naší školy již tradičně účastní České lingvistické olympiády, kterou pořádá Matematicko-fyzikální fakulta a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Úspěch v České lingvistické olympiádě

Na přelomu listopadu a prosince se studenti naší školy již tradičně účastní České lingvistické olympiády, kterou pořádá Matematicko-fyzikální fakulta a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Tato soutěž je určena jak pro jazykovědně, tak i matematicky orientované středoškoláky. Školního kola se letos zúčastnil dosud nejvyšší počet studentů – celkem 20 žáků od tercie přes početnou výpravu z kvinty až po maturantky. A mezi dvěma tisícovkami středoškoláků z celé republiky se rozhodně neztratili.

Během 90 minut studenti řeší pět rozsáhlejších úkolů zaměřených na rozbor méně známých jazyků nebo písem. Letos na studenty čekala analýza indického obrázkového písma bráhmí, slov a slovosledu v jazyce waama, přivlastňování a skloňování ve fidžijštině, odvozování překladu z pukapukštiny a jejich úkolem bylo také odhalit pojmenování čísel v jazyce gumatština.

Letošní pořadí bylo velmi těsné. V konkurenci studentů z vyššího stupně gymnázia uspěli terciáni Erik Neugebauer (6. místo) a Prokop Roleček (5. místo). Čtvrté místo patří studentce septimy Maye Thomet a bronzovou medaili získala Lenka Kolomazníková z oktávy. Nejvíce úkolů vyřešil Vašek Hess ze septimy, v konečném součtu jej však o půl bodu předčil nováček soutěže Josef Kuthan ze 3.A.

Všem soutěžícím děkujeme za účast a snahu při řešení náročných úkolů a Josefovi, Vaškovi, Lence a Maye gratulujeme k postupu do regionálního kola a přejeme hodně úspěchů.

Mgr. Helena Průžová

 

Pořadí:

1. Josef Kuthan, 3.A 38,5 b.
2. Václav Hess, VII 38,0 b.
3. Lenka Kolomazníková, VIII. 36,5 b.
4. Maya Thomet, VII 36,0 b.
5. Prokop Roleček, III 35,5 b.
6. Erik Neugebauer, III 31,5 b.