Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2021Lukáš Matějek postupuje do celostátního kola ČLO
Lukáš Matějek postupuje do celostátního kola ČLO

Lukáš Matějek postupuje do celostátního kola ČLO

5. 4. 2021

Studenti z naší školy se již počtvrté zúčastnili České lingvistické olympiády.

Lukáš Matějek postupuje do celostátního kola České lingvistické olympiády

Studenti z naší školy se již počtvrté zúčastnili soutěže Česká lingvistická olympiáda, kterou pořádá Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou. Soutěžící v ní mají objevovat zákonitosti různých jazyků a se získanými informacemi aktivně pracovat.

Letošní ročník je výjimečný nejen tím, že probíhá online, ale také tím, že v něm studenti naší školy dosáhli výrazných úspěchů. Do regionálního kola (semifinále soutěže) postoupili hned čtyři studenti – Patrik Kašpárek a Lukáš Matějek z oktávy, Lenka Kolomazníková ze septimy, které se loni podařilo postoupit až do republikového finále, a Lucka Šťastná ze 3. A.

Lukáš Matějek se soutěže zúčastnil už počtvrté, a mohl tak zúročit i zkušenosti z předchozích ročníků. Soutěž mu připadá zajímavá, protože se zaměřuje na podstatu fungování jazyků a principy jejich slovotvorby, původu a významu slov. „Líbí se mi, že jsou v soutěži používány neznámé jazyky, žádná němčina, angličtina, ale huehuetla tepehua, rapanuiština, kharijština,“ dodává Lukáš Matějek.

V regionálním kole dosáhl z našich studentů nejlepšího výsledku a dostal se mezi padesátku nejlepších, kterou čeká finálové kolo.  „Letošní otázky byly z mého pohledu obdobné jako v minulých letech – v soutěži se vyskytly úlohy s přiřazováním slov z exotického jazyka k českým překladům, určování pořadí slov ve větě, přepis hlásek mezi příbuznými jazyky,“ hodnotí Lukáš letošní soutěž.

Všem soutěžícím děkujeme za úspěšnou reprezentaci školy a Lukášovi přejeme hodně úspěchů ve finálovém kole.

 

Mgr. Helena Průžová