Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2021Sonda Astra zakusila vesmíru!
Sonda Astra zakusila vesmíru!

Sonda Astra zakusila vesmíru!

17. 9. 2021

Naši studenti se zapojili do projektu Dotkni se vesmíru.

Dne 17. 9. 2021 to vypuklo! Naše sonda Astra zakusila vesmíru!

 

Dobrý den, ahoj,

ráda bych vám pověděla něco o našem působení v projektu Dotkni se vesmíru.

Cílem tohoto projektu bylo sestavit vlastní meteorologickou sondu, pomocí speciálního balonu ji nechat vystoupat až do stratosféry a pořídit unikátní fotky zakřivení Země.

Práce na sondě neprobíhala vždycky hladce, ale po roční práci bylo vše připraveno k vypuštění. Abychom se dozvěděli víc o vesmíru, planetách a astronautech, bylo součástí projektu vypracovávání pracovních listů a učebních materiálů. Díky nim si dokážeme představit, jaké je to být ve vesmíru, jak je sestavená vesmírná raketa nebo co obnáší příprava na stav beztíže.

Naši sondu jsme jako dvoučlenný tým, v doprovodu pana Žandy a pana ředitele, vypouštěli v Praze v observatoři Českého hydrometeorologického ústavu Libuš. S milým personálem této observatoře jsme heliem nafoukli balón, který měl naši sondu vynést vysoko a ještě výš. Nesmělo chybět zkontrolovat příjem signálu ze sondy, všechny antény a kameru, která pořizovala po startu snímky z výšky balónu. Právě kameru bylo potřeba znovu na místě připájet do obvodu, protože se při uzavírání elektroniky do polystyrenové koule odpojila.

 A teď už jen odpočet. Tři, dva, jedna!

Náš balón vyletěl do výšky neuvěřitelných 34,9 km po 2 hodinách stoupání. V takové výšce díky velkému tlaku prasknul a 39 minut klesal pomocí malého padáčku. Všechny pohyby jsme sledovali v mobilní aplikaci a pomocí přijímače (antény), kterou jsme spolu vezli v autě ve snaze náš balon se sondou „pronásledovat“ a která byla propojená s našim notebookem, kde se zaznamenávaly data ze sondy. Podle těchto dat jsme dojeli na místo odhadovaného dopadu. Aby to bylo ještě větší dobrodružství, než jsme čekali, objevili jsme balón na stromě. Ten strom byl ale součástí prakticky neproniknutelného houští na ostrůvku obklopeného širokou hradbou vysokého rákosí uprostřed rybníku. V tu chvíli se ukázalo, že naši sondu vystopoval i jiný pátrací tým z Prahy, který nám potvrdil místo dopadu. Nezbývalo nám nic jiného, než abychom shodili, já a Honza, v pochmurném počasí (dokonce se i rozpršelo) svoje svršky a pro sondu si doplavali. Před ostrůvkem jsme se museli prodrat pásem bažinatého rákosí, které nás notně převyšovalo, a nakonec nezbývalo než vymyslet, jak se dostat k zavěšené sondě na stromě. Naštěstí po nemalém úsilí se nám podařilo sondu ze stromu shodit a vítězoslavně ji nad hlavou donést zpět na břeh rybníka tak, aby se případně nenamočila elektronika uvnitř sondy. I když jsme byli ze studené vody rybníka, bez ručníků a předem nachystaného teplého oblečení, řádně prokřehlí, hřála nás radost z toho, že jsme dokázali naši sondu nejen vystopovat, ale dokonce ji získat a dovést zpět do školy. Domů jsme se vrátili v pořádku, plní nevšedních zážitků, a ještě dlouho jsme vzpomínali na tento velice dobrodružný den.

Ve škole jsme stáhli ze sondy data – polohy v určitých časech, výška nad zemí nebo krásné fotky.

Děkujeme škole, že nám zpřístupnila tento projekt, panu řediteli a panu Žandovi za milý doprovod a pomoc, a všem, kteří se na tomto projektu jakkoli podíleli!

Kačka, 2.A, za tým Astra KGT