Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2021Přírodovědné soutěže
Přírodovědné soutěže

Přírodovědné soutěže

19. 11. 2021

Povedená série soutěží Přírodovědný klokan, Fyzikální náboj, Náboj Junior.

Přírodovědné soutěže

V podzimním období se rozběhla řada přírodovědných soutěží.

Přírodovědného klokana jsme stihli napsat v říjnu ještě prezenčně. Výběr úloh z oborů biologie, fyziky, chemie či zeměpisu je již pro opravdové nadšence. Naštěstí i ty ve škole máme. V kategoriích kadet (tercie, kvarta) a junior (1., 2. ročník, kvinta a sexta) si ve škole poměřilo síly 20 soutěžících. V kadetech zvítězil Radim Brancovský z kvarty, v juniorech Prokop Šebela z kvinty.

KADET     JUNIOR  
1. Radim Brancovský, IV 72 bodů                  1. Prokop Šebela, V 94 bodů
2. Lukáš Lipka, III 70 bodů   2. Jáchym Šisler, V 92 bodů
3. Filip Sochor, IV 65 bodů   3. Daniela Sladká, V 59 bodů

Výsledky ze škol byly zpracovány krajským organizátorem. Maximální počet 120 bodů nikdo nezískal a tak 94 bodů vyneslo Prokopovi celkové vítězství v Kraji Vysočina, Jáchymovi patří 3. místo.

 

Když už máme ve škole nadané přírodovědce, rozhodla jsem se, že by si mohli letos vyzkoušet i Fyzikální náboj pro středoškoláky. Ovšem sestavit pětičlenný tým se chvílemi zdálo jako nadlidský úkol. Dva adepti se ve stejném termínu účastnili krajského kola Logické olympiády v Jihlavě, k tomu se někteří další ocitli v karanténě. V okamžiku, kdy už jsem chtěla účast v soutěži zrušit, postavili družstvo druháci. Tým ve složení Jan Pecha, Jan Král, Eliška Nováčková, Jakub Vašina, doplnil Prokop Šebela z kvinty. Během dvouhodinového online klání zvládli vyřešit 11 fyzikálních úloh, což jim stačilo na 64. místo ze 156 týmů. Byla to určitě zajímavá zkušenost, a jak řekl Honza: „Mise splněna, porazili jsme státní gympl.“

 

V pátek 19. listopadu se v online prostředí uskutečnil matematicko-fyzikální Náboj Junior. Těsně před soutěží kvarta vtipkovala, že by si mohli nechat zadání v angličtině, francouzštině, slovenštině či polštině. Naštěstí zůstali věrni češtině. Bylo napínavé sledovat průběžnou výsledkovou listinu. V úvodních 40 minutách se naše družstvo z tercie objevovalo v první desítce. Naši terciáni František Farsa, Lukáš Lipka, Erik Neugebauer a Prokop Roleček vyřešili 27 úloh a obsadili krásné 32. místo. Družstvo ve složení Radim Brancovský, Marek Hort, Vít Oplatek a Filip Sochor, všichni z kvarty, vyřešili 26 úloh, což je vyneslo na 39. místo. V rámci celé České republiky se zapojilo 276 družstev.

Pánové a dámy, smekáme před vámi a radujeme se z vašich úspěchů.

Mgr. Hana Polanecká