Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2021Souboj čtenářů 2021
Souboj čtenářů 2021

Souboj čtenářů 2021

4. 6. 2021

Ve středu 19. května proběhlo online kolo soutěže Souboj čtenářů 2021, kterou pořádá Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. 

SOUBOJ ČTENÁŘŮ a NAŠE DOJMY

19. května 2021 od 10:00 do 10:30 hod. proběhlo online kolo soutěže Souboj čtenářů 2021, kterou pořádá Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. Soutěž je určena pro žáky 6. tříd základních škol a odpovídajícího ročníku víceletých gymnázií. V rámci třídy mají děti za úkol přečíst některou ze zadaných knih, které si mezi sebou rozdělí. Děti, které čtou stejný titul, tvoří čtenářskou skupinu, v níž mohou o knize diskutovat. Naše prima losovala „o knihy“ při distanční výuce a první tréninkové kolo perfektně zvládla ještě doma u počítačů díky sdílenému jamboardu. V soutěži pak celý kolektiv odpovídá co nejpřesněji na kvízové otázky, které prověřují znalosti žáků o obsahu knih získané četbou. Žáci mohou odpovědi na otázky ve své čtenářské skupině konzultovat. Nesmí používat knihu, pouze své zápisky - čtenářské portfolio. A je to skutečně těžké! Prima se i přes obrovský zápal a snahu nedostala do finálové pětice, skončila na skvělém 7. místě, což je ze 64 účastníků super výkon!

Součástí Souboje čtenářů je také literární soutěž. Letošní zadání znělo Čeština 21. století – nová slova, nové významy a cílem bylo napsat originální příběh, ve kterém by studenti použili slova, která čeština donedávna ještě neznala.  Několika soutěžními pracemi přispěli studenti sekundy a v konkurenci 367 prací obsadil 6. místo Kryštof Nekuda.

https://www.rostemesknihou.cz/vysledky-literarni-souteze-cestina-21.-stoleti-aa4058/

Milá primo a sekundo, moc Vám děkujeme za vaši účast v obou soutěžích a gratulujeme k dosaženým výsledkům!

Míša Avkovská a Helena Průžová

 

A zde je pár postřehů samotných čtenářů – účastníků.

V letošním roce 2021 jsem s mojí třídou a se stejně skvělou paní učitelkou Avkovskou mohla účastnit soutěže Souboj čtenářů. Byla jsem vybrána do skupiny, která četla knížku Safíroví ledňáčci a Glutaman. Ze začátku mi dělalo problém číst a zapisovat si přitom podrobné zápisky. Avšak když jsem si zavedla takový „řád“, že si přečtu kapitolu a poté si k ní zapíši zápisky, šlo vše mnohem lépe.  Děj knížky mě zprvu moc nezaujal. Ale jakmile se začal více rozvíjet, vtáhl mě do krásně ilustrovaných stránek.

Celou soutěž jsem vnímala jako velikou zkušenost. Samozřejmě jsem si přála postoupit do finále, ale i když se to nepodařilo, jsem ráda, že jsme to zkusili. Podle mě, to také pomohlo více stmelit naši třídu, ve které jsme se kvůli koronavirové krizi sotva stačili poznat, a už jsme se učili na dálku :-)

                                                                                                                                           Nela Sochorová, prima


Souboj čtenářů pro mě byla dobrá zkušenost, protože jsem se lépe naučil pracovat s textem a hledat informace z textu. Také to byla dobrá příležitost uspět v celostátní literární soutěži, protože mám český jazyk velmi rád, a to zejména sloh a literaturu. Takže bych to shrnul tak, že jsem se rád zúčastnil této soutěže a je mi velmi líto, že se jí už nikdy nebudu moct zúčastnit.

Kniha Tymián z Oxary od paní Kateřiny Blažkové byla velice povedená a pěkná. Byla to jedna z prvních kvalitních fantasy knih od českého autora, kterou jsem zatím četl a rozhodně si po právu zasloužila být mezi pěti knihami do soutěže.

                                                                                                                                                  Lukáš Lojda, prima