Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2022Astronomická olympiáda
Astronomická olympiáda

Astronomická olympiáda

12. 12. 2022

V pondělí 12. prosince si naši žáci vyzkoušeli svoje znalosti ve školním kole Astronomické olympiády.

Největší zájem o tuto soutěž bývá mezi nejmladšími. Všichni soutěžící znali druhou největší planetu Sluneční soustavy, vesmírný dalekohled Jamese Webba, význam zkratky ESA (Evropská vesmírná agentura) a nezaváhali ani u mise Artemis, aktuálního vesmírného programu, jehož cílem je návrat člověka na Měsíc. Početní část, která se týkala Měsíce, se ukázala jako náročnější a rozhodla o pořadí.

Vítězem školního kola v kategorii GH se stal Jonáš Jan Ondráček ze sekundy. 2. místo obsadila jeho spolužačka Barbora Zmátlová. O 3. místo se rozdělil Petr Zacha z primy a Vojtěch Šlechta ze sekundy. Zdatnými soupeři jim byli spolužáci z primy: Ondřej Malý, Jan Rubák, Jan Štěpnička, František Kovařík, Lukáš Kjulleněn, ze sekundy Veronika Pavková, Adam Nahodil, Vincent Kohout. Všichni jsou úspěšnými řešiteli školního kola a postupují do krajského kola, které začne v lednu.

Ve vyšších kategoriích jsou již zejména početní úlohy náročnější. V kategorii EF je vítězem Erik Neugebauer z kvarty, v kategorii CD Prokop Šebela ze sexty. Oba jsou úspěšnými řešiteli školního kola a mohou se zúčastnit krajského kola, které bude mít online, domácí a praktickou (pozorovací) část.

Přejme jim hodně štěstí, bezchybné výpočty a jasnou oblohu při pozorování.

Mgr. Hana Polanecká