Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2022Exkurze závěrečných ročníků do hlavního města
Exkurze závěrečných ročníků do hlavního města

Exkurze závěrečných ročníků do hlavního města

7. 9. 2022

“Rozchody byly dlouhé akorát, program byl sestavený bravurně, navštívili jsme všechny důležité pražské pamětihodnosti včetně hrobu Radoslava Brzobohatého.” Josef Kuthan

Praha očima oktávy

Budíky nám zazvonily ještě v noci. V šest hodin ráno jsme vyrazili autobusem od třebíčského stadionu, abychom se před devátou mohli vylodit u kapucínského kláštera na pražských Hradčanech a vyrazit vstříc Pražskému hradu. V katedrále sv. Víta jsme se nechali unést vitrážemi Alfonse Muchy, naproti tomu ve Zlaté uličce nás zaujala prostota domečků a jednoduché historické vybavení. K neuvěření málo lidnatou Nerudovou ulicí jsme se přes Karlův most vydali na Staroměstské náměstí. Zákoutími Prahy nás provázela s historickým výkladem paní Sochorová, který občas obohatila paní Avkovská o zajímavosti z oblasti umění.  Od orloje jsme vyhladovělí chvátali Celetnou ulicí Na Příkopy, abychom si dali pozdní oběd. Plni nových sil jsme se vydali se na prohlídku Národního divadla s výkladem, z nějž si odnáším informaci, že před baletem se jeviště vytírá Coca-colou. S bolavýma nohama jsme naskočili do metra a vrátili se zpět ke kapucínům, kde jsme se připravili na poněkud svérázné představení Posedlost, které nás večer čekalo v divadle Rokoko.

Další den jsme navštívili Strahovský klášter, ten jsme si prohlédli z perspektivy, o které se nám ani nesnilo - přímo zevnitř knihoven, v nichž se nachází tisíce svazků knih. Odtud jsme se vydali na Petřín, abychom z jiné perspektivy nenahlédli jen na klášter, ale i na Prahu. Po obědě, který jsme si dali na Národní třídě (někteří zavítali například do Café Louvre), nás čekala poutavá přednáška o heydrichiádě přímo v útrobách kostela sv. Cyrila s Metoděje, kde se ukrývali parašutisté. Po procházce na Vyšehradě, kam jsme se vydali od Národního památníku hrdinů heydrichiády, už jsme s radostí přivítali slibované volno.

Poslední den jsme se prošli po Novém světě, krásném starém městečku poblíž “našeho” kapucínského kláštera, podívali jsme se na Loretu, a abychom si z Prahy odvezli jen ty nejlepší vzpomínky, celé naše putování jsme zakončili obědem. Matička Praha nás přijala s otevřenou náručí a my odjížděli obohaceni o nové poznatky a především o společné zážitky. Děkujeme:))

 

Anja Grznárová a Kačka Slatinská, VIII

 

Výlet 4. A do Prahy 2022

Hned zkraje nového školního roku jsme se, jak už to tak se závěrečnými ročníky na naší škole bývá, vydali na třídenní exkurzi do našeho hlavního města. Během tamního pobytu jsme navštívili mnoho pražských památek a lokací známých z historie i literatury.

Prvního dne jsme hned po příjezdu zavítali do Poslanecké sněmovny České republiky, dokonce jsme měli to štěstí, nebo možná smůlu, to záleží na uvážení každého jednotlivce, že jsme mohli pozorovat právě probíhající jednání našich poslanců. Následovaly prohlídky budovy a zahrad Senátu PČR, Národního divadla a kasemat na Vyšehradě s procházkou po Slavíně a hradbách. Program byl samozřejmě proložen několika rozchody a volným večerem, který mnozí využili k poznávání večerní Prahy.

Druhý den jsme zasvětili premonstrátskému klášteru Strahov a jeho slavné knihovně, Petřínu, plavbě po Vltavě, Muzeu Karlova mostu a židovským památkám v Josefově, večer jsme pak zhlédli představení Hamleti v Divadle Na Zábradlí. Na třetí den nám jako třešnička na dortu zbyly samotný Pražský hrad, jeho expozice a pražská Loreta.

V první řadě musíme za celou naši třídu zdůraznit fakt, že se letošní výlet maturitních ročníků do Prahy opravdu povedl. Počasí nám přálo a program byl vymyšlený na výbornou, za což patří velký dík našim pánům učitelům (Havlíčkovi a Rymešovi). Podle naší malé ankety pak byli naši spolužáci nejvíce nadšení ze strahovské knihovny či divadelního představení, suma sumárum, všichni jsme odjížděli spokojení (a pokud nám nevěříte, níže jsme pro vás vyzpovídali pár dalších účastníků ;). 

Za 4. A Daniel Havránek a Josef Kuthan

 

"Nevím co… Zeptej se někoho jinýho, doprčic."

Anonym 1

 

"Anonym 1 si to velmi užila. Nejlepší prý byl Karlův most. Já jsem si to užila, kdybych neztratila peněženku, ale bez lidí byla Praha fajn. Nejhezčí byla strahovská knihovna."

Anonym 2 odpovídající za Anonym 1

 

"Nejhezčí byla strahovská knihovna. Praha war sehr schön."

Jan Avkovský

 

“Rozchody mohly být i delší, abychom se stihli pořádně najíst a nakoupit.”

Anonym 3