Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2022Projektový den pro ZŠ
Projektový den pro ZŠ

Projektový den pro ZŠ

4. 11. 2022

V pátek 4. listopadu navštívilo naši školu 25 deváťáků z 5 základních škol. Připravili jsme pro ně matematickofyzikální projektový den. Žáci strávili 2 hodiny v učebně matematiky a 2 hodiny v učebně fyziky.

Ve fyzice si žáci nejprve vyzkoušeli 12 pokusů. U každého pokusu na ně čekal praktický či početní úkol. Vyráběli si elektromotor z baterky, jednokorunových mincí, magnetů a kousku alobalu. V případě, že postupovali dle přiloženého schématu, podařilo se jim mince roztočit velkou rychlostí. Také ochutnávali marshmelouny, které nechali roztáhnout a následně scvrknout ve vývěvě.

Naši studenti ze sekundy jim u činností pomáhali, vysvětlovali, co vidí a jakou to má příčinu. Většinu pokusů rozlouskli sami či za pomoci doprovázejících učitelů.

V závěru jsme žákům ukázali bonusové pokusy s využitím Pasca.

Praktické využití matematiky žáci procvičovali prostřednictvím únikové hry, která byla připravena v nové učebně matematiky. Bylo potřeba se v prostoru dobře zorientovat, v týmech vyřešit různé šifry, rébusy, úkoly, slovní úlohy, najít stopy a indicie, které by pomohly určit kódy ke třem zámkům, přičemž na posledním zámku byl klíč k pokladu.

K pokladu se těsně před skončením časového limitu dostala jediná skupina, o svou čokoládovou odměnu se však podělila i s ostatními.

                                            Mgr. Veronika Šibůrková, Mgr. Lucie Malachová