Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2022Úspěchy v České lingvistické olympiádě
Úspěchy v České lingvistické olympiádě

Úspěchy v České lingvistické olympiádě

2. 5. 2022

Josef Kuthan a Václav Hess postupují do celostátního kola.

Úspěchy v České lingvistické olympiádě

Na konci března se v jedné z našich učeben sešlo několik nadaných studentů, aby rozšířili své obzory a uplatnili své schopnosti v regionálním kole lingvistické olympiády. Ta si žádá nejen obecně bystrý mozek a porozumění pravidlům jazyků, ale i logické myšlení. Lingvistická olympiáda totiž nespočívá ani tak ve znalosti jazyků, jako spíše ve způsobech uvažování nad jazykem samotným, jeho strukturou a gramatikou.

Letos jsme měli za úkol mimo jiné přeložit několik vět z jazyka burušaskí z oblasti pohoří Karákóram, doplnit rodokmen v litevštině, pracovat s tvaroslovím v nigerijském jazyce ibibio, počítat s čísly v konžské ngitštině a pohrát si se skotskou gaelštinou. Že jste o většině těchto jazyků v životě neslyšeli? Není divu, já až do obdržení zadání také ne, a to je právě jeden z úctyhodných cílů této soutěže – přibližovat méně známé jazyky, aby nebyly zapomenuty.

Regionální kolo se letos kvůli obav z nákazy COVID-19 konalo prezenčně dálkovou formou v jednotlivých školách, kolo ústřední, do kterého postoupili i dva naši žáci (jmenovitě Josef Kuthan ze 3. A a Václav Hess ze septimy), se však už bude konat přímo na pořadatelské Filosofické fakultě UK v Praze. Tak snad neskončíme poslední ;).

Josef Kuthan, 3. A

 

Čekání na výsledky soutěže trvalo měsíc, ale o to větší radost máme z dosud nejvyššího počtu účastníků v regionálním kole a jejich výsledků. Děkujeme za reprezentaci školy Maye Thomet (VII) a Lence Kolomazníkové (VIII) a finalistům Václavovi a Josefovi přejeme hodně úspěchů v celostátním kole.

Mgr. Helena Průžová