Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2023Erasmus + v Lisabonu
Erasmus + v Lisabonu

Erasmus + v Lisabonu

7. 10. 2023

Ve dnech 1. 10. – 7. 10. 2023 se studenti sexty a 2. A Katolického gymnázia Třebíč zúčastnili projektu Erasmus + v Lisabonu, hlavním městě Portugalska.

S našimi hostujícími rodinami jsme se poprvé setkali na letišti, kde jsme se vřele přivítali. Spolu s portugalskými výměnnými studenty jsme toho za celý týden viděli opravdu mnoho. Hned první den jsme vyjeli za hranice města do paláce Palacio Da Pena Sintra Portugal. V Lisabonu jsme navštívili Observation Deck Park Eduardo VII, hrad Castelo de S. Jorge, vítězný oblouk Arco da Rua Augusta, známou ulici Pink Street, archeologické muzeum Carmo Convent, památník objevitelů Padrão dos Descobrimentos a Belémskou věž.

Kromě města jsme také navštívili několik místních pláží, poznali novou školu, strávili spoustu času se svými skvělými hostujícími rodinami, okusili tradiční jídla a užívali si veselé portugalské hudby.

Každého účastníka letošního programu jsem se zeptala na konkrétní zážitky, o které by se s vámi chtěli podělit. Všichni jsme se docela shodli na tom, že jednou z našich nejoblíbenějších vzpomínek je moře a všeobecně skvělá nálada, kdykoliv jsme někam šli. Zpívali jsme hodně písniček a nezapomněli při tom i obohatit naše portugalské průvodce o české písničky. Další shoda byla nad naším nejoblíbenějším portugalským jídlem Pastel de nata. Jedná se o koláčky z listového těsta plněné pudinkem. Můžeme je všichni jen doporučit!

Má poslední otázka se týkala hostujících rodin, proto byly všechny odpovědi hodně individuální. Klárka (sexta) má nejoblíbenější vzpomínku na rodinnou oslavu, které se mohla zúčastnit. Kristýna (2. A) zase říká: „Má nejoblíbenější vzpomínka je s mou host sestrou. Byly jsme se projít podél řeky, a pak jsme spolu zašly na večeři. Ukázala mi nádherná místa a celý večer byl moc hezký. Má druhá nejoblíbenější vzpomínka byla s její celou rodinou. Měli jsme společně večeři a na jeden den přijel její malý bratranec. Bylo to moc hezké a všichni byli milí, cítila jsem se součástí rodiny.‘‘  Tomášovou (2. A) nejoblíbenější rodinnou vzpomínkou byl západ Slunce na mysu Cabo da Roca – nejzápadnějším bodu Evropy. Žanet (2. A) velice ráda vzpomíná na hraní Just dance s její host sestrou. Pavel (2. A), Miloš (2. A) a Maruška (sexta) často vzpomínají na společně strávené večeře a velice si pochvalují fakt, že celá rodina pokaždé uměla dobře anglicky.

Mohu mluvit tedy za všechny, když řeknu, že jsme si tento pobyt velice užili a nikomu z nás se nechtělo vracet domů. Už teď se těšíme, až budeme hostit naše portugalské kamarády u nás na Katolickém gymnáziu.

Neugebauerová Nela (sexta)