Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2023High School Business Challenge a úspěch našich studentů!
High School Business Challenge a úspěch našich studentů!

High School Business Challenge a úspěch našich studentů!

8. 9. 2023

Tento rok jsme se už podruhé s našim týmem HODL pokusili o vítězství v mezinárodním kole manažersko-marketingové soutěže High School Business Challenge. Cesta k titulu ale není vůbec jednoduchá. 

Hned v úvodním kole jsme měli za úkol během týdne vyřešit celou sérii komplexních otázek, které se věnují například mezinárodnímu právu, ekonomii či analýze dat. Na rozdíl od minulého roku jsme se do dalšího kola těsně nedostali, až divoká karta nám umožnila soutěžit dál. 

Tím pro nás sice začátek soutěže nebyl vůbec příznivý, ale my jsme byli odhodlaní zazářit v národním kole. A to se povedlo. Národní kolo se diametrálně odlišuje od úvodního kola tím, že testuje spíše praktické dovednosti, což nám vyhovuje. Soutěžící dostanou od pořadatelů případovou studii, ve které je nejčastěji popsán příběh fiktivní společnosti, které se momentálně nedaří. Společnost od nás, poradců, potřebuje nějaký plán na vyřešení tohoto problému. Pro řešení případové studie je předem určený časový limit, tento rok to byly konkrétně dva dny. Třetí den má každý tým deset minut na odprezentování svého plánu online před odbornou porotou, která navíc po uplynutí časového limitu může klást jakékoliv dotazy. Náš plán porotu oslovil nejvíce, a to nás poprvé posunulo do mezinárodního finále ve Varšavě.

Sbalili jsme si košile a kravaty a už jsme měli vlakem namířeno směr Varšava. Bohužel nás vyrazilo o jednoho člena týmu méně, protože měl zrovna naplánovanou dovolenou. Po cestě se k nám ještě přidala naše jediná členka Rozvita Javorská, se kterou jsme se poznali díky Yoda mentorshipu, společně se studentkami z pražské VŠE, které pomáhaly jak s organizací českých kol, tak i s tím mezinárodním. Tento den nás čekal jen technický mítink a poměření sil ve stolním fotbale se slovenským týmem (vyhráli jsme). Druhý den dopoledne nás čekala první případová studie, a tak jsme se přesunuli na tamní univerzitu ekonomie, kde se odehrávala značná část celého finále. Naším úkolem bylo krátce řečeno pomoct společnosti YouTube prosadit koncept krátkometrážních videí Shorts tak, aby překonala instagramové Reels a tiktoková videa. Trik byl ještě v tom, že návrh našich řešení směl být popsán jen v rámci jedné A4. Časový limit byl nastaven jen na pár hodin. A jak jsme se s tím měli poprat, to už bylo zcela na naší kreativitě. V odpolední části nás čekal ještě workshop ve spolupráci se společností Google zaměřený na design thinking.

Další soutěžní den jsme víceméně pokračovali v tom, co jsme odpracovali den předem, neboť druhá případová studie se týkala stejného tématu, jen více do detailu. Opět byl časový limit nastaven na pár hodin, jen s tím rozdílem, že tentokrát jsme měli naše nápady připravit do prezentace, která nás čekala třetí den. Šablonu prezentace jsme předem připravili večer, což se nám velmi hodilo kvůli časovému nátlaku. V odpoledním programu byla naplánovaná exkurze do polské národní banky a hned po návratu na hotel, jsme začali s přípravami na finální prezentaci. Vše jsme, dalo by se říct již rituálně, prvně prodiskutovali u stolního fotbalu. Nakonec jsme až do dvou do rána nacvičovali naše detailně promyšlené anglicky vedené vystoupení, abychom nic nepodcenili.

Po kratším spánku jsme plní motivace vyrazili do kanceláře polského premiéra, kde se hlavní, finálový den odehrával. Po polské a maďarské prezentaci přišla řada na nás. Nervozita byla místy taková, že minimálně mně na chvíli vypadlo úplně vše, co jsem měl říct. Naštěstí vše rychle naskočilo a po úvodu bylo na celém týmu vidět, že víme, co děláme, a nervozita zcela opadla. Vyhlášení celé soutěže se konalo až v podvečer a musím říct, že těch pár hodin se vleklo jak týden. Bohužel se nám o kousek nepodařilo porazit Maďarsko, a tak jsme obsadili druhou příčku.

Zkrátka to příští rok do třetice všeho dobrého musíme zkusit znovu, bohužel zatím nemáme s kým, protože nám dva členové odmaturovali. Takže pokud by měl někdo zájem o místo v našem týmu, stačí se ozvat :)

Celkové pořadí:

1. Maďarsko

2. Česko

3. Polsko

4. Slovensko

 

Tým:

Rozvita Javorská (Škola da Vinci),

Jan Klee (KG Třebíč),

Vojtěch Oravec (KG Třebíč),

Karel Lehký (KG Třebíč),

Šimon Pudil (KG Třebíč)

 

Za tým HODL,

Jan Klee

 

Celému týmu moc gratulujeme a držíme palce zase za rok!!!

Za tým Katolického gymnázia Míša Avkovská