Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2023Pobyt v tureckém Manavgatu
Pobyt v tureckém Manavgatu

Pobyt v tureckém Manavgatu

9. 5. 2023

Na začátku května se vydala skupina osmi studentů našeho gymnázia v rámci programu Erasmus+ do tureckého Manavgatu. 

Velkou oporou a statečnými průvodkyněmi na cestě nám byly paní učitelky M. Robotková a P. Torresan. Přes letiště ve Vídni a turecké Antalyi jsme zamířili do rodin, ve kterých jsme byli ubytováni. Tým průvodců ještě rozšířil zástupce ředitele manavgatské školy Hasan Biber.

Na prvního máje jsme navštívili Alanyi, město vzdálené asi hodinu cesty od Manavgatu. Jde především turistické město, mezi jehož lákadla patří Kleopatřina pláž. Následující den jsme strávili v turecké škole. I přes jazykovou bariéru, protože výuka byla v turečtině, jsme se díky ochotě místních učitelů do výuky zapojili. Vedle vřelého uvítání hostující školou byla na programu i prezentace českých a tureckých zvyků či reálií.

Během pobytu jsme se podívali také na manavgatské tržiště, místní vodopád a historické město Side. Prohlédli jsme si mešity i dochované antické památky. Rozptýlením bylo koupání v moři a užívání si teplého počasí, kterého se v těch dnech v Česku málokdo dočkal. Bylo i 28 stupňů Celsia a krásná slunná obloha.

S Tureckem jsme se rozloučili slavnostním předáním certifikátů o zapojení do programu Erasmus+ a dárky. Odlet z Turecka zdramatizovalo počasí nad Evropou a čtyřhodinové zdržení letu. Silné zážitky z osobního setkání s tureckými studenty a jejich rodinami to ale nezastínilo.

Ema Krausová, kvinta