Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home Aktuality 2023Úspěchy v jazykovědných soutěžích
Úspěchy v jazykovědných soutěžích

Úspěchy v jazykovědných soutěžích

22. 12. 2022

Prokop Roleček, Erik Neugebauer a Václav Hess postupují do regionálního kola České lingvistické olympiády.

Na konci listopadu se konaly dvě jazykovědné soutěže, a to Česká lingvistická olympiáda a Olympiáda v českém jazyce. Školní kolo češtinářské olympiády, která spočívá v řešení zajímavých mluvnických jevů a vytvoření slohové práce, proběhlo pod záštitou paní učitelky Březkové. K nejlepším účastníkům z vyššího gymnázia patřili Josef Kuthan ze 4. A (účastník loňského finálového kola), dále Tomáš Beroun z 1. A a Daniela Sladká ze sexty, které patří třetí místo. V kategorii pro nižší gymnázium zvítězil František Farsa z kvarty, do okresního kola jej doprovodí jeho spolužák Prokop Roleček a třetí místo obsadila Lucie Peštálová z tercie.

Na účastníky České lingvistické olympiády čekalo již tradičně pět komplexních úloh, které jsou zaměřeny na zkoumání jazyků. Mohou to být jazyky běžné veřejnosti neznámé, často již nepoužívané (např. v tomto ročníku se jedna z úloh týkala akkadštiny), nebo i dialekty, kterými mluví již jen desítky mluvčích daného jazyka. Úkolem soutěžících může být i zkoumání neznámého písma. Studenti naší školy dosáhli ve školním kole výborných výsledků, o čemž svědčí vysoký bodový zisk účastníků v první desítce a postup tří studentů do regionálního kola. Jistý jej měl vítěz soutěže Prokop Roleček, kterému loni postup unikl o půl bodu, druhé místo obsadil Erik Neugebauer (oba z kvarty) a jako třetí se umístil Vašek Hess z oktávy. Prokopovu loňskou situaci letos zopakoval jeho spolužák František, který i přes svůj výborný bodový výsledek do regionálního kola těsně nepostoupil. Příčinou je postupový klíč soutěže, podle něhož se regionálního kola automaticky účastní všichni vítězové školních kol, i když mají horší výsledek.

Děkujeme všem soutěžícím za výborné výkony a postupujícím přejeme hodně úspěchů a zajímavé úlohy ve vyšších kolech soutěží.

 Helena Průžová

Olympiáda v českém jazyce – výsledky kategorie I

Pořadí

Jméno

Třída

Počet

bodů

1.

Farsa František

IV

46

2.

Roleček Prokop

IV

42

3.

Peštálová Lucie

III

40

 

Olympiáda v českém jazyce – výsledky kategorie II

Pořadí

Jméno

Třída

Počet

bodů

1.

Kuthan Josef

4.A

47

2.

Beroun Tomáš

1.A

41

3.

Sladká Daniela

VI

40

 

Česká lingvistická olympiáda – výsledky

Pořadí

Jméno

Třída

Počet

bodů

1.

Roleček Prokop

IV

57,5

2.

Neugebauer Erik

IV

51,5

3.

Hess Václav

VIII

50

4.

Farsa František

IV

47

5.

Lehký Karel

VIII

45

6.

Hospůdka Štěpán

VIII

44

7.

Kuthan Josef

VIII

42,5

8.–9.

Thomet Maya

VIII

42

8.–9.

Krausová Ema

V

42