Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home O škole AbsolventiEva Fruhwirtová
Eva Fruhwirtová

Eva Fruhwirtová

Maturovala na Katolickém gymnáziu v roce 2005, od roku 2001 je členkou Halahoje.

Deset let působí ve světě médií a marketingu. 

Eva připravila desítky mediálních strategií pro české firmy, nadace, občanská sdružení i politiky. Podílela se na více než třiceti politických kampaních a zastávala funkci tiskové mluvčí v institucích a organizacích po celé České republice. Pracuje jako poradce politiků, ale také firem a neziskových organizací.  V současné se věnuje mediálním a marketingovým strategiím pod svoji značkou Efcomm a také tréninku mozku v projektu Mindball.eu

Stojí za projektem Zachraňte Ježíška, je spoluorganizátorkou Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě. Jako mentální trenérka se věnuje čtyři roky tréninku mozku a rozvoje kognitivních schopností.

 

Rozhovor

Eva Fruhwirtová: Člověk na sobě musí stále pracovat, jinak zůstane stát a ostatní ho předběhnou


Podle toho co děláš a čemu se věnuješ, tě tipuji, že jsi studovala žurnalistiku…

Chtěla jsem studovat žurnalistiku, ale nevzali mě ani do Prahy, ani do Brna, ani do Olomouce. Tak jsem šla studovat češtinu a historii do Českých Budějovic. To, že jsem se nedostala na žurnalistiku, mě přimělo ještě více se tomuto oboru věnovat. Když jsem absolvovala pedagogickou fakultu, zkusila jsem žurnalistiku v Brně znovu. Opět se nepodařilo. Ale já jsem se nevzdala. Zašla jsem se přímo zeptat, co mám udělat pro to, aby mě vzali.  Další přijímací řízení vyšlo. Před státnicemi jsem však odešla. Zjistila jsem, že bude lepší se naplno věnovat práci, která má smysl, než dalšímu studiu, které bylo příliš teoretické.

 

Osm let v mediálním světě. To je poměrně dlouhá doba, takže jsi musela začít pracovat na vysoké škole.

Od prváku na vysoké jsem pracovala. Dodnes si pamatuji, jak jsem po večerech vytvářela mediální mapy České republiky a psala články pro politiky a neziskovky. Zatímco se mí spolužáci dívali na seriály nebo seděli v hospodě, já jsem na koleji připravovala podklady pro mediální strategie a studovala principy krizové a mediální komunikace. Do hospody jsem šla, až jsem měla hotovou práci.

 

Dnešní absolventi vysokých škol mají problém najít práci. Tys takový problém také řešila?

Kdepak.  Po celou vysokou školu jsem pracovala pro komunikační agenturu Commservis.com, kterou vedl Tomáš Zdechovský.  Během pětiletého studia jsem byla na stáži v Evropském parlamentu, prošla jsem si Letní žurnalistickou školou Karla Havlíčka Borovského od účastníka až po organizátora, podílela jsem se na několika krizových komunikacích a postupně jsem začala pracovat pro firmy i přední české politiky. Při studiu jsem pracovala také externě pro Český rozhlas, pro Deník, o víkendu jsem moderovala různé akce. A o prázdninách jsem pořádala dětské tábory.  Po škole jsem změnila jen místo pobytu – kolej jsem vyměnila za kancelář. 

 

Tvojí prací je komunikace. Co pro tebe osobně znamená?

Komunikace je jako tanec. Musíte se umět přizpůsobit svému partnerovi. Na každý pohyb je potřeba vyváženě reagovat. Pokud budete tlačit partnera do poloh, které mu nevyhovují, nebude se mu chtít a bude to drhnout. Slova jsou velmi mocná, ani si to neuvědomujeme. Pro mě je komunikace nástroj a prostředek – můžeme pomocí ní měnit sebe i lidi a skrze slova můžeme vyjadřovat své pocity.

 

Co je pro tebe v životě důležité?

Pokoj v srdci a duši.

 

Kde a jak hledáš při tak hektické práci vnitřní klid? A jde to vůbec?

Vytvořila jsem si osobní pravidlo 3 P - práce, pečlivost, pokora. Snažím se vše, co dělám, dělat jak nejlépe umím a k lidem i k tomu, co mě potkává, přistupuji s pokorou. A také mám svůj koncept vnitřního klidu, který zní tady a teď.  Když si čistím zuby, tak si čistím zuby, když dělám novinářský rozhovor, poslouchám svého respondenta a nepřemýšlím nad tím, co všechno musím ještě udělat, když piju kávu, tak prostě vychutnávám kávu a když jdu do kostela, tak jsem v kostele s Bohem.  Není to vždy jednoduché, ale snažím se o to.

(red)