Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2019
Home O škole AbsolventiMUDr. Ondřej Križan
MUDr. Ondřej Križan

MUDr. Ondřej Križan

Maturoval na Katolickém gymnáziu v roce 1999. Od roku 2005 dělá zubařinu.

Jsi zubní lékař, jaká byla tvoje cesta na tento obor z Katolického gymnázia, měl jsi nějaké problémy? 

Cesta z KG nebyla těžká. maturoval jsem z biologie a chemie a navštěvoval seminář  fyziky. Jezdil jsem na přípravu na příjímací zkoušky do Brna. Těsně před zkouškami jsem si prošel testové otázky. Dostal jsem se na fakultu do Olomouce, Brna i Hradce Králové.

 

Jakou vysokou školu pro zubní lékařství jsi zvolil a proč?

Zvolil jsem Brno. Je to kousek a v pátky byl člověk hned doma. To, zdali je to nejlepší fakulta pro studium, nevím, ale stát se dobrým zubařem není jen o škole, ale o postgraduálním vzdělávání a o tom chtít. V Brně jsem potkal i svoji manželku, čili správná volba. 

 

Kolem studia zubního lékařství panuje mnoho pověr. Je studium zubního lékařství snadnější, popř. v čem, než studium všeobecného lékařství?

Studium zubního lékařství za mě nebylo jednodušší. Naopak. K předmětům všeobecného lékařství byly navíc ty zubařské a vyžadovalo to daleko více času na učení. Úlevy nebyly.

 

Našel sis při studiu čas i na oddechové aktivity nebo ses musel neustále učit?

Při studiu zbyl čas i na oddechové aktivity, ale ne ve zkouškovém. To jsme seděli od rána do večera v knihách. Klidně i šest týdnů. Na anatomii se člověk musel připravovat průběžně, protože to by se nenaučil ani za dva měsíce.  

 

Jaký byl přechod ze školy do ordinace? Bylo to těžké období?

Přechod do zaměstnání bylo krásné období. Člověk už měl plné zuby učení, a tak si užíval to, že už nemusí. Samozřejmě se člověk neustále vzdělává, ale to už je jiné. Vybírám si jen to, co mě zajímá a v čem chci být dobrý.

 

V tvé práci je důležitá komunikace s lidmi. Máš s ní spíše pozitivní nebo negativní zkušenosti?

S lidmi komunikuji rád. Mám pozitivní zkušenosti. Zcela výjimečně se stane, že se nedomluvíme na léčebném plánu nebo že bychom si nesedli. Ale i to se stává.  

 

Co je pro tebe v životě důležité?

Pro mě je důležitá rodina. Spokojenost v rodině se potom pozitivně odráží i v profesním životě i mezilidských vztazích. 

 

A jak po letech hodnotíš svoje studium na KG?

Jsem hrdý, že jsem studoval KG. I když to byla škola v začátcích, tak měla svoje rodinné kouzlo a dokázala nás připravit na VŠ.

 

 

Rozhovor vedl Jan Karas, student 4. A