Rozvíjej se i po duchovní stránce

Duchovní program


Katolák? Katolické gymnázium? Církevní škola? Možná máš s křesťanstvím nějakou osobní zkušenost a možná taky ne. Co znamená, že je škola církevní? Zřizovatelem naší školy je Biskupství brněnské, škola tedy není zřizována státem, ale katolickou církví. Samozřejmě to neznamená, že absolventi naší školy jsou ideálními adepty na to, stát se kněžími nebo jít do kláštera (i když i to v některých případech nastalo) 😊.

KáGéčko se vyznačuje duchovním zaměřením, tzn. že ve výuce dáváme prostor i náboženským otázkám, ve škole občas potkáš kněze (školního kaplana), když hledáš během dne místo ke ztišení, může si zajít do kaple.

Jo a do kostela to taky nemáme daleko – a pokud znáš některé tajné chodby, tak ani nemusíš do šatny pro boty!

Jak vypadá duchovní program na Katoláku?

Školní kaplan

Školní kaplan vypadá jako učitel, ale není to jenom učitel – je to kněz, který má ve škole na starosti „duchovní servis“. Setkat se s ním můžeš v hodinách náboženství, o přestávce na chodbách, v kostele při bohoslužbě, ale klidně i při zpovědi nebo osobním rozhovoru, pokud máš nějaké otázky, na které myslíš, že by ti mohl pomoct hledat odpovědi.

Vzhledem k tomu, že kromě školy funguje ve více farnostech, se na KáGéčku vyskytuje dva dny v týdnu: v úterý a ve středu.

Image

P. Vojtěch Loub

školní kaplan

vloub@kgtrebic.cz
+420 739 389 204

Výuka náboženství

V rozvrhu najdeš kromě běžných předmětů také naše speciality: Náboženství, Etiku a Strategii osobnostního rozvoje.

Pokud jsou pro tebe tyhle předměty absolutní novinkou, možná zažiješ překvapení, kolika věcí v životě se to vlastně týká. A pokud už s tím máš nějakou zkušenost, věříme, že tě to v něčem posune dál. V každém případě neřešíme, kdo je a kdo není tzv. „věřící“.

To, v čem chceme růst, je opravdovost, svoboda a vzájemný respekt.

Školní mše svatá

Pokud jsi ještě nikdy neviděl kostel plný mladých lidí, tak na KáGéčku tohle zažiješ.

Po prázdninách začínáme školní rok úvodní mší svatou, jako celá škola se pak v kostele setkáváme ještě před Vánoci, o slavnosti školy a na konci školního roku.

Pokud ale chceš, můžeš na mši zajít klidně každou středu místo první vyučovací hodiny – v rozvrhu s tím počítáme.

Duchovní obnovy

Přemýšlíš rád nad svým životem? Kladeš si otázky, na které se nehledají odpovědi „snadno a rychle“? Máš touhu duchovně růst?  Pro zájemce o hlubší duchovní program tu máme ještě další nabídku: duchovní obnovy, což jsou víkendové akce v krásném prostředí, kde je čas se zastavit, přeladit na jinou frekvenci, než na jaké se běžně pohybuješ, zažít radost, společenství, sílu ticha i vzájemné sdílení.

Program tvoří přednášky, rozjímání, sdílení, ale také hry, procházky v přírodě a volný čas. Pro mladší studenty (nižší gymnázium) organizuje dvakrát ročně duchovní obnovu „akčnějšího typu“ studentský klub Halahoj.

Odvaha jít dál

Zaujala tě duchovní obnova? Pak máme dobrou zprávu, jelikož následující je již 12.-14. 4. 2024.

Tato křesťanská víkendovka s věkovou skupinou 11-15 let bude na faře ve Starči a hostem jí bude o. Vojtěch Loub. Program započne v pátek 12. 4. v 18:30 a skončí v neděli v 11 hodin.

Za celý víkend zaplatíš jen 400 Kč a s sebou ti budou stačit: spacák, přezůvky, oblečení na dovnitř i ven a jednu buchtu na rodinu.

Přihlásit se můžeš osobně Vítu Oplatkovi nebo na email oplatekv@atlas.cz

Večery chval

Jednou měsíčně pořádáme pro školu i veřejnost Večer chval – modlitební večer, při kterém si pomocí hudby a spontánní modlitby uvědomujeme Boží blízkost a probouzíme v sobě schopnost svobodně se modlit, chválit Boha a zvát ho do toho, co prožíváme. Už se stalo tradicí, že Večery chval doprovází kapela složená z našich studentů – současných i bývalých.

Večery chval se konají jeden čtvrtek v měsíci od 18:00 do 19:15 v kostele na Jejkově. Termíny pro školní rok 2023/2024: 14. září, 18. října, 23. listopadu, 14. prosince, 18. ledna, 22. února, 21. března, 18. dubna, 16. května a 20. června.