Můžeme se těšit na 2 koncerty v letošní sezóně
Za podporu letošního ročníku Nokturen děkujeme Zdravému městu Třebíč a Nadaci Život umělce.
94. Třebíčské nokturno, 21. listopadu 2018, v 18 hodin - STREET DRUMMER´S SHOW - Emil & Jakub
I když hudební kořeny dua sahají do vážné hudby, jejich originalita spočívá v použití netradičních bicích nástrojů - kýblů, hrnců a dalších předmětů z kuchyně či garáže, na které hrají rytmy inspirované elektronickou taneční hudbou. Emil a Jakub sklidili se svou show obrovský úspěch v soutěži Česko-Slovensko má talent. Video ze soutěže je k vidění na Youtube.
Emil Machain se narodil v hudební rodině v roce 1989 ve Znojmě. Věnuje se širokému spektru bicích nástrojů ve vážné i populární hudbě. Vystudoval konzervatoř v Brně a JAMU, studium doplnil o stáž na konzervatoři G. Verdiho v Miláně. V roce 2013 byl oceněn stipendiem Yamaha Music Foundation of Europe. Momentálně je také členem orchestru, který provádí Bernsteinouvu mši s Vojtěchem Dykem.
Jakub Tengler studoval bicí nástroje na HAMU, JAMU a zúčastnil se stáže na univerzitě ve Vídni u Friedricha Ozmece. V roce 2012 byl vybrán na rezidenční pobyt v New Yourku (Music OMI). Ve hře na bicí soupravu získal zkušenosti mimo jiné v triu s Jiřím Slavíkem a Jiřím Levíčkem. Na scéně vystupuje s vlastním hudebním projektem Noisy Pots či s projektem Floex.
Oba členové získali zkušensoti s hudebními tělesy vážné i soudobé hudby jako Dama Dama, Ostravská banda, Prague modern, Brno Contemporary Orchestra, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražská komorní filharmonie a mnoho dalších a jsou členové Moravské filharmonie Olomouc.
93. Třebíčské nokturno, 6. března 2018, 18 hodin - GÉNIOVÉ STARÉHO RAKOUSKA
Klára Janatová – zobcová flétna
Petra Matějová – kladívkový klavír
Klára Janatová je žačkou Mgr. Bohumila Budína a Bc. Martina Beneše. Nyní druhým rokem studuje Akademii staré hudby na MU v Brně a je třetím rokem posluchačkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. Jana Kvapila LRSM Ph.D. O skladbách, které v jejím podání uslyšíme, říká: „John Dowland, který je autorem písně Flow my Tears, je mým oblíbeným renesančním skladatelem již dlouho. Mnoho jeho písní se stalo inspirací pro další autory, jako například zde, kdy téma písně rozvedl slepý nizozemský flétnista období baroka Jacob van Eyck. Eyckova tvorba je nedílnou součástí studia zobcové flétny, nejinak je tomu i u krásných Telemannových sólových fantazií. Hudba těchto slohových období je celkově mému srdci velmi blízká.“
Petra Matějová spojuje ve své kariéře hru na moderní klavír i na jeho historické podoby. Její snahou je každý repertoár maximálně přiblížit zvukové a interpretační estetice doby, ve které vznikal, což souvisí také s výběrem odpovídajícího typu nástroje. Vedle množství nahrávek pro český rozhlas (včetně kompletního klavírního díla J. V. H. Voříška) vydala čtyři sólová CD, v posledná době Tomáškovy Sonáty u Supraphonu nebo Voříškovy Rapsodie a Fantasii u Radioservisu. V letech 2008-2013 vyučovala hru na kladívkový klavír na JAMU v Brně. V roce 2014 obhájila doktorskou práci v programu tzv. doktorátu „pod dvojím vedením“ na pařížské konzervatoři a Sorbonně, a na JAMU.
PROGRAM
Václav Jan Tomášek (1774-1850)
Dvě Eklogy z op. 83: č. 4 Es dur a č. 3 B dur
Jacob van Eyck (1590-1657)
Pavaen Lachrymae
Václav Jan Tomášek (1774-1850)
Sonáta Es dur op. 13
I. Adagio – Allegro
II. Menuetto, Allegro – Trio
III. Adagio
IV. Rondo. Presto
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Dvě Bagately z op. 33: č. 1 Es dur a č. 2 C dur
Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Fantasie č. 8
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Sonáta Es dur op. 31 č. 3
I. Allegro
II. Scherzo. Allegretto vivace
III. Menueto. Moderato e grazioso
IV. Presto con fuoco