Jazykovědné olympiády

Vedení školyNovinky, Úspěchy

Během adventu naše škola uspořádala dvě tradiční jazykovědné soutěže, a to Olympiádu v českém a Českou lingvistickou olympiádu. Na vyhodnocení druhé z nich jsme netrpělivě čekali, protože naše škola měla vedle vítěze, který postupuje automaticky do regionálního kola, ještě několik kandidátů na postup. A jak to celé dopadlo?

Loňské vítězství mezi lingvisty obhájil Prokop Roleček z kvinty a o druhé místo se podělili jeho spolužáci Erik Neugebauer a František Farsa. Výborně si s pěti komplexními úkoly, spočívajícími mj. v překladech z neznámých jazyků nebo v analýze klínového písma, poradili také Ondřej Křivan a Prokop Šebela ze septimy. V konečném republikovém pořadí se František a Erik umístili na 226. místě, což znamenalo, že jim navzdory výbornému výsledku postup do semifinále těsně unikl.

Školní kolo češtinářské olympiády, která spočívá v řešení náročnějších gramatických úkolů a napsání kratší slohové práce, proběhlo pod záštitou paní učitelky Březkové. K nejlepším účastníkům z vyššího gymnázia patřili Prokop Roleček z kvinty (účastník loňského finálového kola), dále Viktorie Šebestová z 1.A a Bára Dočekalová z 2.A, které patří třetí místo. V kategorii pro nižší gymnázium zvítězila Míša Zejdová z kvarty, do okresního kola ji doprovodí její spolužačka Lucka Peštálová a třetí místo obsadil Lukáš Lojda.

Děkujeme všem soutěžícím za účast a krásné výkony a postupujícím přejeme hodně úspěchů a zajímavé úlohy v dalších kolech. Pokud by vás zajímala účast v České lingvistické olympiádě, můžete se seznámit s úkoly z letošního roku a přihlásit se příště.

 

Olympiáda v českém jazyce – výsledky kategorie I

Jméno Třída Počet bodů

1. Zejdová Míša IV 45
2. Peštálová Lucie IV 42
3. Lojda Lukáš III 41

 

Olympiáda v českém jazyce – výsledky kategorie II

Jméno Třída Počet bodů

1. Roleček Prokop V 46
2. Šebestová Viktorie 1.A 45
3. Dočekalová Bára 2.A 44

 

Česká lingvistická olympiáda – výsledky

Jméno Třída Počet bodů

1. Roleček Prokop V 68
2.–3. Neugebauer Erik V 66
2.–3. Farsa František V 66
4. Křivan Ondřej VII 61
5. Šebela Prokop VII 60