Katolické gymnázium Třebíč

„Hledejme cestu k sobě i k druhým“
Gympl roku 2016
Home ProjektyKomunikace v Evropě: tenkrát a v dnešní době, virtuálně a reálně
Komunikace v Evropě: tenkrát a v dnešní době, virtuálně a reálně

Komunikace v Evropě: tenkrát a v dnešní době, virtuálně a reálně

1. 9. 2015 - 30. 6. 2016

Čeština a němčina mohou být dobrými partnery aneb Výměnný pobyt studentů v České republice a Německu.

 

Výměnný pobyt Katolického gymnázia Třebíč se Simpert-Krämer Gymnasium v bavorském Krumbachu se konal již popáté a navázal tak na tradici předchozích let. Celá akce se uskutečnila díky Česko-německému fond budoucnosti, který od roku 1997 pomáhá posilovat vztahy mezi Čechy a Němci. Cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí, prohlubují pohledy do jejich světů, do společné kultury a dějin.

Pobyt se skládal ze dvou hlavních částí, v nichž se partnerské školy vystřídaly v hostitelských pozicích. Kontakt mezi studenty (14 - 17 let) byl navázán již na podzim díky dotazníku, podle něhož si gymnazisti z Krumbachu vybrali své kamarády z Třebíče. Jejich vzájemným úkolem bylo se o hosta ve své zemi postarat, nabídnout mu rodinné zázemí a pomoci mu adaptovat se v novém prostředí, doma i ve škole.

Jako první se hostitelské role ujali studenti a učitelé Katolického gymnázia Třebíč. Ve dnech 10. až 18. 4. 2016 připravili pro své německé hosty pestrý program (viz příloha). Jeho součástí bylo poznávání současné i historické Třebíče, návštěva radnice, výlet do Telče nebo procházka Hadcovou stepí u Mohelna, celodenní výlet do Brna a Moravského krasu včetně Punkevních a Šošůvských jeskyní.

Třebíčští studenti navštívili spolu se svými učitelkami bavorský Krumbach o pár dnů později, 3. - 11. 5. 2016. I pro ně byl připraven bohatý program. Naši studenti se zapojili do výuky na německém gymnáziu stejně jako jejich kamarádi u nás. Na obou školách společně tvořili projekty, jejichž cílem bylo upevnění nově nabytých kulturních a jazykových znalostí. Kromě Krumbachu se třebíčští studenti podívali do historického města Nördlingen, malebného Ulmu s největší kostelní věží na světě, dále do Augsburgu, ke konci pobytu navštívili pohádkový zámek Ludvíka Bavorského - Neuschwanstein a prošli se soutěskou Breitachklamm. 

Oba výměnné pobyty přinesly svým účastníkům mnoho zážitků, zkušeností, naučily je řešit nové situace. Posílily vzájemné kulturní, společenské a také osobní vztahy, pomohly navázat hezká přátelství. V mnohých určitě probudily zájem právě o tu druhou zemi a také o její jazyk, češtinu nebo němčinu!

                                                                                                       Mgr. Daniela Mácová

 

Projekt byl podpořen Krajem Vysočina: www.kr-vysocina.cz