Regionální kolo Debatiády a postup do celostátního kola!!!

Vedení ŠkolyNovinky, Úspěchy

V úterý 26. 3. se konalo v Komunitním centru Moravia regionální kolo Debatiády. Z naší školy se jej zúčastnily tři týmy, byli to Debatéři z tercie: Jonáš Ondráček a Vojta Šlechta, z primy týmy Davidové: David Nováček a David Šula, tým Cambridge: Adam Brancovský a Jirka Malach.

Něco k soutěži:
Soutěž je určena žákům druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. V debatě proti sobě stojí vždy dva dvoučlenné týmy. Žáci soutěží ve dvou věkových kategoriích, v I. kategorii žáci 6. a 7. třídy nebo primy a sekundy, ve II. kategorii žáci 8. a 9. třídy nebo tercie a kvarty. Jejich úkolem je v pravidly řízené debatě nad předem zadaným tématem odhalit podstatný společenský problém a následně se pokusit představit jeho možné řešení. Ten, kterému se pomocí konstruktivní argumentace podaří lépe obhájit svá tvrzení, debatu vyhrává. Soutěž je organizována systémem postupových kol: školních, regionálních a celorepublikového finále.

„Debatiáda byla rozhodně dobrá zkušenost. I když jsme nevyhráli, myslím že jsme si to moc
užili. Z chyb jsme se poučili a příští rok zkusíme štěstí znova,“ říká Vojta.

Kluci si vedli výborně, i když jsme se všichni debatování účastnili poprvé a zkušenosti teprve získáváme. Terciáni debatovali ve dvou kolech a obsadili krásné druhé nepostupové místo. Jejich teze zněla: Česká republika by měla bojovat proti dezinformacím. Primáni měli debatování náročnější, představili se ve čtyřech kolech s tezemi: Reklama by se měla změnit. a Výchovy (výtvarná, hudební a tělesná) by se v českém systému vzdělávání měly změnit. Klání bylo náročné a v některých kolech o vítězi rozhodoval pouze jeden bod. Adamovi a Jirkovi se nakonec podařilo zvítězit a postupují do celorepublikového finále!

Kluci, moc Vám všem děkuji za Váš zápal, pečlivou přípravu a vítězům držím palce v Praze!

 

Míša Avkovská