Zájezd do Anglie

Vedení školyNovinky

Ve dnech 5. až 10. listopadu se několik desítek studentů z vyššího gymnázia se svými pedagogy vydalo na zájezd do Anglie. Vycestovali jsme s cestovní kanceláří Scholare a postupně navštívili několik měst a destinací na jihu Spojeného království.

Před samotným programem nás ještě čekala 20hodinová cesta autobusem přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii. Naše pouť Anglií začala, kde jinde, než v jejím hlavním městě – Londýně. Prohlédli jsme si z lodi centrum města, následně jsme dorazili k londýnskému Toweru, ve kterém jsou uchovávány královské klenoty. Odtud naše cesta, za postupujícího soumraku, zamířila na kopec do nedaleké hvězdárny. Jelikož hvězdárna ležela poměrně vysoko, měli jsme možnost kochat se výhledem na celé vnitřní město, včetně všech nově postavených výškových budov a mrakodrapů.

Druhý den jsme měli na programu město Oxford, ležící severozápadně od Londýna, a také proslulý Windsorský hrad. V Oxfordu jsme strávili téměř celý den, kromě hradu a přilehlých zahrad jsme si prošli také historické koleje zdejší univerzity a přilehlé knihovny. Nakonec jsme zavítali do některých z mnoha oxfordských obchodů za nákupem suvenýrů.

Ve středu jsme společně podnikli výjezd na jižní pobřeží Anglie do dvou přístavních měst – Brightonu a Portsmouthu. Zatímco první dva dny proběhly ve znamení slunečného počasí, třetí den nás zastihl déšť a silný vítr. Ti z nás, kteří se spoléhali na své deštníky a pohrdli pláštěnkami, brzy velice litovali svého rozhodnutí. Díky silnému větru byly deštníky v mžiku polámané a déšť mohl znovu zkrápět naše účesy. V Brightonu jsme se nejprve prošli a město si zevrubně ukázali. Jelikož nám po procházce začala být poměrně zima a byli jsme i trochu promočení, slitovala se nad námi paní průvodkyně a nařídila téměř dvouhodinové volno. Využili jsme jej různě – od nakupování v lokálním obchodním domě, přes návštěvy kaváren a restaurací až po prohlídku proslulého brightonského mola.

Poslední den před odjezdem domů jsme se znovu jeli podívat do Londýna – přeci jen toto desetimilionové město nejde celé projít jen tak za jeden den. Od O2 areny jsme se tentokrát dopravili metrem na Trafalgarské náměstí, kde jsme ocenili především zajímavou architekturu a také místní Čínskou čtvrť, ozdobenou červenými lampiony. Polední obědovou pauzu jsme strávili v místních restauracích. Když nám vytrávilo, přesunuli jsme se opět metrem k poslední, avšak neméně důležité historické budově Londýna – Buckinghamskému paláci. Bylo evidentní, že se nám podařilo krále Karla III. zastihnout, neboť jeho standarta vlála na stožáru poblíž. Poté, co jsme si prošli okolí paláce, jsme se vydali opět na metro a následně jsme se „nadzemkou“ dopravili do obrovského komplexu zahrad (Kew Gardens) zmiňovaném ve stejnojmenném díle Virginie Woolfové, viděli jsme zde dva obrovské skleníky s tropickými rostlinami, keři a stromy. Dominantou areálu byla stezka korunami stromů, z níž bylo možné prohlédnout si celý komplex svrchu. Jelikož zahrada brzy zavírala, odebrali jsme se zpět do města, abychom si na závěr mohli užít ikonický pohled na Londýn – Big Ben a k němu přilehlé budovy parlamentu. Poté nás již čekala pouze cesta k autobusu, odkud jsme večer vyráželi k Eurotunelu a zpět do České republiky.

Vítek Dostál